Súkromná hodina vs. skupinové cvičenie

01.02.2021

Mnoho ľudí , ktorí chcú začať s jógou si v sebe vytvoria blok. Blok z toho, že jógu ešte nikdy necvičili a že pozície jednoducho nezvládnu. Veľakrát sa boja aj toho ako budú pred ostatnými vyzerať, a preto si často na začiatok zvolia súkromnú hodinu jogy. Väčšinou sa s prvými vykonanými asánami tieto obavy rozplynú a ľudia sa začnú joge venovať pravidelnejšie . Môj názor je , že človek by sa mal zúčastňovať aj skupinových cvičení, aby si v sebe vycibril vlastnosť ostať pri sebe a len so sebou bez ohľadu na to, koľko je v miestnosti bytostí. Je dôležite naučiť sa pozerať sa v prvom rade na seba a nesúdiť okolitý svet. Myslím si, že skupinové hodiny nás učia práve toto. Byť tu a teraz, v sebe , nerušený okolitým svetom.

Súkromná hodina je úžasná práve pre ľudí, ktorí sa chcú posunúť o čosi ďalej, najmä po fyzickej stránke a cvičenia aplikované v skupine im už nestačia. Keďže v skupine sú rôzne typy ľudí s odlišnými fyzickými zdatnosťami ,inštruktor až tak nemôže aplikovať ťažšie pozície , pretože musí brať ohľad aj na tých menej pohybovo zdatnejších. Nie každý dokáže spraviť pozíciu ako je sviečka, alebo pozíciu dosky. A preto sa musia občas hodiny prispôsobovať rôznorodosti osôb, ktoré sa prišli venovať joge. Na súkromnej hodine vám inštruktor dokáže ušiť hodinu presne pre vás, podľa toho či sa chcete viac zamerať na chrbát ,nohy , alebo či ste športovec a potrebujte sa viac iba ponaťahovať.


Tieto hodiny sú skvelým riešením aj pre ľudí, ktorí majú nejaký zdravotný problém a sú pozície ktorým sa musia vyslovene vyhnúť. Tu sa však môže cvičiť len po konzultovaní s lekárom. Súkromné hodiny sú skvelé tom, že inštruktor vás dokáže v pozícií napraviť , keďže pri skupine na to nemá priestor. Vie vám povedať kde robíte chybu a ako sa ľahšie dostať do pozícií. Takže je to čas ktorý venuje len vám.

Keď sa na to pozriem objektívne, či súkromná alebo skupinová hodina ? Podľa mňa každá nám dá niečo iné a pritom obidve sú pre nás potrebné. Takže treba hlavne cvičiť a telo si samé vypýta čo potrebuje .......