Joga a internet

10.02.2021

Žijeme v zvláštnej dobe. V dobe kedy sa každý niekam ponáhľa. Média určujú čo sa má a čo nie , a sú to sociálne siete ktoré o nás vytvárajú obraz pred druhými aký v skutočnosti nie sme. Častokrát si vytvárame profily, ktoré sú na míle vzdialené od nášho skutočného ja. Veď v tom je čaro týchto sietí. Keď chce byť niekto horalom - stačí keď pôjde 3 krát na kopec za dedinu, pofotí sa s batohom na chrbte a uverejní to na internete a už je horal. Čo na tom že ho to vôbec nebaví však je to teraz IN. Akosi sme zabudli na to , že sociálne siete mali byť len našou pomôckou a uľahčiť nám spojenie so svetom , uľahčiť nám komunikáciu s ľuďmi, ktorí sú od nás ďaleko a nemôžme byť s nimi. Je smutné vytvárať si tieto nereálne svety a popri tom nám ten skutočný svet preteká pomedzi prsty. 

Bohužiaľ, veľakrát sa tento ,,internetový" svet dotýka aj jógy. V poslednej dobre pozorujem , že mnoho ľudí začínajúcich s jógou zaplavujú svoje sociálne siete jogovými pozíciami , ktoré sú komplikované, náročné, ale zároveň vyzerajú úžasne na fotografiách. Veď kto by nechcel obohatiť svoj album na sociálnych sieťach o obrázok v komplikovanej asáne . Nezáleží im , že pozícia je pre nich nepohodlná a v takomto prípade môže skôr uškodiť ako pomôcť. Jóga je predsa niečo čo sa odohráva v nás a pre nás. Nepotrebujeme k tomu publikum a kým si toto ľudia neuvedomia, joga pre nich ostane len predmetom na zviditeľnenie sa

Ale aj takáto je doba. Nechcem tým povedať, že zviditeľňovanie sa je zlé. Záleží však aký v tom máme zámer. Mnoho jogínov v najrôznejších jógových pozíciách je neskutočne inšpirujúci a obdivuhodných. A v tom je ten rozdiel. Keď má človek zámer podať svoje učenie ďalej formou sociálnych sietí je to fajn, ale keď chce touto cestou len poukázať na svoj výkon a pritom v skutočnosti mu to prinieslo viac trápenia ako radosti, to už celkom v poriadku nie je . Znovu je to len o vytváraní si umelého imidžu pretože aj jóga je momentálne IN.

Práve joga nás učí prijať samých seba taký akí sme. Nie každý musí rád chodiť na turistiku a mať zbehanú polku zemegule, mať rád šport a poznať každý kút Slovenska. Niekto proste rád spí, pozerá televízor , maškrtí a má rád tie pre niekoho nudné neaktívne činnosti. No a čo , veď každý sme dáky a v tom je tá krása života . Naučme sa prijať seba takých aký sme bez vytvárania umelých profilov a keď sa to naučíme, tak aj naše okolie nás bude brať takých aký sme . Krásni so svojimi chybami a neduhmi.