Jóga ako šport

08.02.2021

Dôvodov pre ktoré človek začína s jógou je mnoho. Niektorí s ňou začínajú kvôli jej úžasným benefitom na zdravie a postavu, iní hľadajú len druh pohybu, ktorý by mohli praktikovať, a niektorí s jógou začnú , lebo hľadajú doplnok k inej športovej aktivite. 

Akonáhle však ľudia začnú praktikovať jógu častejšie a začnú jej prichádzať na koreň , pochopia , že to nie je len fyzické cvičenie, ale že jej krása spočíva v tom ostať sami v sebe . Ostať so sebou a hlavne sami sebou . Áno je nádherné keď niekto dokáže spraviť pozíciu škorpióna (jedna z najťažších jogových pozícií vôbec ), ale sú za tým roky driny a hodiny a hodiny cvičenia. Je pekné dať si za cieľ zvládnuť nejakú ťažšiu pozíciu, veď aj vďaka tomu sa posúvame ďalej, ale nie je dobre si z tej pozície spraviť modlu a zamerať sa len nato . Treba si uvedomiť ,že joga nie je beh, joga nie je ani bicykel , joga je proste joga a iba keď ju pravidelne praktikujeme dokážeme sa posunúť ďalej . Ide tu však o iný posun ako pri spomínaných športoch . 

Je to rast. Rast v sebe a hlavne, či už človek chce alebo nechce pravidelným praktikovaním jogy zmení pohľad na svet. Joga sa mu stane životným štýlom. To však neznamená že musí prestať jesť mäso a začať uctievať Budhu. Mám na mysli životný štýl kedy človek vďaka joge pochopí , že všetko chce svoj čas, že pokojná myseľ je dôležitá a aj vďaka tomu začne robiť ,,pokojnejšie" rozhodnutia. Pochopí svoje limity a naučí sa prijať ich. Preto si myslím, že joga je skvelý doplnok k akémukoľvek športu. Naučí nás totiž brať veci také aké sú. Naučí nás prijať prehry a zároveň sa tešiť z úspechu druhého človeka . Aspoň mňa toto joga naučila a verte mi , keď som bola dieťa tak by ste si so mnou nechceli zahrať ani človeče nehnevaj sa . 

Myslím si, že je naozaj dôležité, nezávidieť si úspech. Veď aj tak nikdy nevieme koľko driny stojí za úspechom každého človeka. Presne ako pozícia škorpióna. Takže na jednej strane joga a šport sú od seba vzdialené a na strane druhej neskutočne prepojené. Joga sa nikdy nestane olympijským športom a nebude sa v nej dať pretekať. Ale pre mnohých sa stane cestou z ktorej už nebudú chcieť odísť.

Hlavne nezabúdajte , že všetko čo robíte robte s láskou. A pokiaľ vám to neprináša radosť, tak to nerobte , pretože život je príliš krátky nato aby sme sa neradovali z každej našej činnosti ....