Nestrácajme dych - 1.časť

19.05.2021

Dýchanie, niečo bez čoho by sme neboli, niečo bez čoho by naše telo nedokázalo fungovať. Tak ako dýchajú ľudské bytosti, dýchajú aj zvieratá, rastliny a v podstate všetky živé tvory na tejto planéte. Dýchanie je tak dôležité a zaoberáme sa ním tak málo. Sú situácie, kedy si povieme, že nám zobrali dych a potom sú situácie alebo udalosti, choroby, ktoré nám ten dych zoberú reálne. A častokrát až vtedy si uvedomíme aké vzácne je voľne dýchať. Preto si myslím , že je dôležité naučiť sa správne dýchať v čom nám neskutočne joga pomáha. Dokonca sa dá povedať, že základným pilierom jogy je práve dych. Krásny dych plynúci celým našim telom, celou našou bytosťou.

V joge patrí medzi základné dychové cvičenie plný jogový dych. Skladá sa z troch častí:

  • Bráničné dýchanie - nadychujeme sa zhlboka do brucha tak, že sa nám brucho nafukuje a pri výdychu ho stiahneme.
  • Hrudné dýchanie - brucho máme spevnené (aby sme ním nehýbali ), dlane si položíme na rebrá tak aby sa prostredníky dotýkali a pri nádychu sa prsty vzdialia a pri výdychu sa znovu spoja.
  • Horné dýchanie -je to plytké dýchanie, ktorým bohužiaľ dýchame najčastejšie. Položíme si palce pod pazuchy a ostatné prsty na kľúčne kosti. Zľahka dýchame len pod kľúčne kosti.

Najľahšie sa plný jogový dych učí v ľahu na chrbte, ale môžete si sadnúť do akéhokoľvek pohodlného sedu s rovným chrbtom. Najprv je dobré sa naučiť jednotlivé typy dychov samostatne a zopakovať aspoň 5-krát, pričom výdych by mal byť dlhší ako nádych. Keď toto zvládneme jednotlivo, potom sa tieto 3 časti spoja do jedného plného jogového dychu. Tento dych môžeme praktikovať kedykoľvek počas dňa alebo v jogových pozíciách.


Blahodarné účinky plného jogového dychu:

  • Bráničné dýchanie - využíva plnú kapacitu pľúc, podporuje trávenie a má upokojujúci vplyv na psychiku. Vzduch sa dostáva i do najspodnejších častí, ktoré sú zanedbávané najmä u žien. Klesajúca bránica pri nádychu jemne masíruje orgány v brušnej dutine i brušné svaly a tým ich vitalizuje a ozdravuje. Bráničné dýchanie sa prirodzene aktivuje v stave relaxácie či meditácie.
  • Hrudné dýchanie - podporuje krvný obeh a uvoľňuje medzi rebrové svaly, čím podporuje prácu srdca. Hrudný dych je plytší ako bráničný a vyskytuje sa automaticky pri stresovej situácii - teda často.
  • Horné dýchanie - dýchanie do horných hrotov pľúc pomáha pri tenzných bolestiach hlavy a vitalizuje vrchné partie pľúc, kde sa za normálnych okolností dostáva málo vzduchu. Tým pádom sa tam majú šancu rozmnožovať rôzne patogény spôsobujúce ochorenia dýchacích ciest. Horné dýchanie nastupuje pri veľkom strese až panike, je plytké a veľmi rýchle.

Zvládnuť plný jogový dych je jedným zo základných vecí, ktoré by sa mal človek naučiť ak chce cvičiť skutočnú jogu. Je to vstupná brána k meditáciám a k ovládaniu svojich emócií pomocou dychu. Bez tohto dychu cvičíte len telesnú jogu, ktorá ma tiež samozrejme celú radu prínosných zdravotných účinkov, ale pochopenie plného jogového dychu vám obohatí vašu cestu jogy.