Nestrácajme dych - 2. časť

17.09.2022

Človek bez jedla vydrží 21 dní, bez vody 3 dni , ale bez dychu ledva 3 minúty (česť výnimkám ) .

Z jogínskeho pohľadu dychom nezískavame len kyslík potrebný na správne okysličovanie krvi, ale dostávame do tela životnú energiu, pránu. Prána je energia, bez ktorej by sme nedokázali existovať. Je to prazdroj všetkých energií (nebudem zachádzať do detailov ) .Tá sa dostáva dychom ku každej našej bunke, vďaka čomu môžeme normálne fungovať a žiť. Tu môžeme vidieť, že dôležitosť dýchania či z lekárskeho alebo jogínskeho pohľadu sa až tak nelíši. Skôr by som povedala, že je to úplne to isté len pomenované inými slovami :)

Od prány je odvodené slovo Pranajáma, čo v preklade znamená prána - životná energia (ako som už spomínala) a ajama - rozširovanie tejto životnej energie v tele. Pranajáma je teda zámerne a regulované ovládanie dychu.

Týmto vedomím usmerňovaním dychu a teda aj prány získavame vitalitu organizmu, zbavujeme ho jedov, zvyšujeme odolnosť organizmu a získavame uvoľnenie a jasnejšiu myseľ.

V článku Nestrácajme dych 1.časť sme si popísali plný jogový dych. Tento dych však zďaleka nie je jediným dychom, ktorý v joge poznáme.



Technika Anuloma-Viloma

Je to technika, pri ktorej sa nadychujeme jednou nosnou dierkou, na chvíľku zadržíme dych a potom vydýchneme druhou nosnou dierkou. Tým sa harmonizujú obidve mozgové hemisféry, ktoré sú zodpovedné za logické myslenie.

Postup: Sadnite si do pohodlného sedu s rovným chrbtom. Položte si ukazovák a prostredník pravej ruky medzi obočie a palcom si zakryte pravú nosnú dierku a nadýchnite sa ľavou. Na chvíľu zadržte dych a pomaly zakryte prstenikom pravej ruky ľavú nosnú dierku a vydýchnite pravou nosnou dierkou. Nadýchnite sa pravou nosnou dierkou zadržte dych a vydýchnite ľavou. Toto opakujte pokiaľ vám to bude príjmené.

Týmto dychom vieme zlepšiť:

- metabolizmus

- priebeh diabetes

- zlepšuje koncentráciu

- zlepšuje kreativitu

- zväčšuje zásoby kyslíku v celom tele

- pôsobí na uvoľnenie stresu a strachu

Pravidelným cvičením si môžete pomôcť pri liečbe astmy, depresií, vysokého krvného tlaku či artritídy.

Najlepšie je praktizovať tento dych ráno na prázdny žalúdok.


Tak teda príjemné dýchanie